Vakolatlan falak, látható vízvezeték csövek, itt-ott kopottas újrahasznosított bútorok, egybenyitott terek ez nem más, mint a loft más néven indusztriális stílus.

2024.05.28

Az ipari válságnak köszönhetően rengeteg gyár és ipari épület üresedett meg, amikbe előszeretettel költöztek be a művészek a hatalmas üvegablakokkal határolt tagolatlan terekbe, megteremtve ezzel egy új lakberendezési stílust, ami mára már a luxust képviseli.

A loft lakások hatalmas méretekkel rendelkeznek. Az alapterület általában 130–150 négyzetméter, a belmagasság pedig elérheti a 6-8 métert is.

Egy légtérben csak a konyha, a nappali, az étkező és az előszoba található, fallal leválasztva csak a háló, a fürdő, esetleg a mosókonyha vagy dolgozószoba van, de előfordulhat, hogy még ezek sem. Az eredeti hatás megőrzése érdekében láthatóak az iparcsarnok jellemző épületgépészeti megoldásai, a betonburkolatok, a vakolatlan téglafalak, a beton- és vasoszlopok - ezek teremtik meg az indusztriális hangulatot. Az ipari stílus jellegzetessége, hogy azokat a dolgokat, amelyeket normál esetben egy lakás kialakításánál inkább elrejtenél pl. a gépészeti részt, a fűtéscsöveket, a vezetékeket stb., azokat itt a mennyezeten vezetik el.

A gyárakból, üzemekből,raktárakból kialakított loft lakásokban az eredeti padló általában monolit betonból készült, ami vékony rétegvastagságú, nagy kopásállóságú, könnyen karbantartható.

A loft bútorok jellemzője az egyszerűség, a letisztultság és az elegancia. Gyakran keltenek vintage hatást, azonban az ipari jellegük nem veszhet el. Ahhoz, hogy a berendezés is az indusztriális jelleget tükrözze vissza: újrahasznosított kissé viharvert bútorok, fémvázas lámpák, beton konyhai munkapult, méretes bútorok uralják a teret, alapvetően férfias stílusjegyekkel.

Jellegzetes színei a szürke, barna, fekete, fehér. Meghatározó elemei a nyerstégla, a beton felületek, az üvegtégla, a nyitott polcok, a fémszerkezetek, a szabadon kígyózó csövek, csőrendszerek.

A hálószoba lehet nyitott, de le is választható üvegtégla fallal, gipszkartonnal, paravánnal, vagy pl. egy nagy könyvespolccal. A szoba kialakításánál a legfontosabb kritérium a kényelem.

A nyers erő, a gépies esztétika, és a félkész hangulatú, csupaszon hagyott tégla, a modern high-tech elemek keveredése a fürdőszoba intim enteriőrjében nagyon szokatlan tud hatni. A betonhatású csempe, fahatású járólappal és sötét tónusokkal jó választás, akkor, ha a tér elég tágas és a természetes fényt hatalmas ablak biztosítja. Az ipari stílusra jellemző színek közül bátran válogathatunk a betonszürke, a természetes, vagy enyhén pácolt fa tónusai, a fémszínek, a téglavörös, a rozsdabarna, illetve a mindennel erőteljes kontrasztot alkotó fekete kombinációja közül, ami mindig egyedi, elegáns és letisztult eredményhez vezet.

Kiegészítők tekintetében, legyünk bátrak. Használhatunk térképmintákat, különféle 19. századi antik járműveket ábrázoló képeket, a gyárakhoz kapcsolódó elemek rajzait, csavarokat, szerszámokat, hajózási, utazási motívumokat, iránytűket, látcsöveket, földgömböt. Nagyon elegánsak a fekete-fehér fotók egyszerű, modern keretekben, illetve egy nagy falióra is tökéletes választás. Kicsit extravagáns, de jól mutat a falon a gitár, a nagy bőrönd vagy, akár egy bicikli.

A nagy ablakoknak köszönhető világos tér ellenére a loft lakás esetében is elengedhetetlen és meghatározó elem a világítás. Ha gyárépületből kialakított lakásról van szó, a nagy belmagasság miatt is jól mutatnak a monstrumszerű, nagy átmérőjű lámpák. A levegőben lógó lámpatestek tölcsér, gömb, piramis, fordított kúp alakzatokat is felvehetnek, a geometriai formák még inkább illeszkednek az ipari jellegbe. A csupasz falakhoz jól passzolnak a szabadon hagyott vezetékek, a csupasz, lámpafüggeszték nélküli villanykörték, a klasszikus Edison izzók.